0212-543 33 20
info@personalogia.com

Blog

Güncel yazılar...

Prof. Dr. Ziya Selçuk’tan Dokuz Tip Mizaç Modeli Semineri

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen Dokuz Tip Mizaç Modeli Semineri Özel Atacan Eğitim Kurumlarında gerçekleştirildi. Prof. Ziya Selçuk’un sunduğu seminere psikolojik danışman ve rehber öğretmenler büyük bir ilgi gösterdi. Persona Logia ekibinden, Dokuz Tip Mizaç Modeli Eğitim Uygulamaları konusunda uzman bir psikiyatr ve bir psikologun da katıldığı seminer, rehber öğretmenlerin soru ve katkılarıyla zenginleşti.

Prof. Ziya Selçuk, seminerinde psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin sahip oldukları bilgi ve yöntemleri bütünleştirme ve okul uygulamalarına aktarma konusunda yaşadıkları zorlukları anlattı. Bu noktada Dokuz Tip Mizaç Modeli’nin psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere yol gösterecek, okul uygulamalarını kolaylaştıracak, yeni ve bütünleştirici bir model olduğunu vurguladı. Seminerde, Dokuz Tip Mizaç Modeli’nin mizaç tiplerine ait özelliklerine değinen Prof. Ziya Selçuk, kendi tecrübelerinden örneklerle Dokuz Tip Mizaç Modeli’nin eğitsel, kişisel ve mesleki rehberlik uygulamalarından bahsetti. Ayrıca öğrencilerin mizaç tiplerinden yola çıkarak ödev yapmama, öğrenciler arası çatışma gibi sık rastlanan problemlere nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Prof. Ziya Selçuk, Dokuz Tip Mizaç Modeli’nin, meslek yaşamı boyunca incelediği birçok kişilik kuramı arasında en kapsamlı ve bütüncül bir çatı model olduğunun altını çizdi. Psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere, gelecekte farklı platformlarda da Dokuz Tip Mizaç Modeli ile ilgili paylaşımları olacağının müjdesini verdi.